Pes(část 2.)

Psi-

Pes je české označení pro několik psovitých šelem. Nejznámější z nich - pes domácí - patří spolu s psem dingo k druhu vlk obecný Canis lupus.

Jako psi jsou v češtině pojmenovány další rody:
Atelocynus - pes krátkouchý (Atelocynus microtis)
Cerdocyon - pes maikong (Cerdocyon thous)
Dusicyon - pes bojovný (Dusicyon australis) †
Chrysocyon - pes hřivnatý (Chrysocyon brachyurus)
Lycaon - pes hyenový = pes hyenovitý (Lycaon pictus)
Otocyon - pes ušatý = pes kaferský (Otocyon megalotis)
pes horský (Pseudalopex culpaeus)
pes argentinský (Pseudalopex griseus)
pes pampový (Pseudalopex gymnocercus)
pes pouštní (Pseudalopex sechurae)
pes šedý = pes Azarův (Pseudalopex vetulus)
Speothos - pes pralesní = pes pralesní (Speothos venaticus)

Jménem pes kunovitý se někdy nazývá i psík mývalovitý.
Historie a vývoj psů
Před několika tisíci lety začali člověk a pes spolu k oboustrannému prospěchu žít a těšit se ze společnosti toho druhého. Časem se vyvinula různá plemena psů a někteří z nich pak s člověkem lovili, jiní s ním různými způsoby pracovali a další se stali jeho společníky.

Ve všech oblastech severní polokoule, kde vlk žil volně, si ho naši předkové ochočili. Inuité v Severní Americe vyšlechtili tažné psy, zvířata se silnými plecemi, která byla schopná tahat saně s těžkými náklady. Další psí plemena vznikla v Asii, počínaje válečnými psy se silnou kostrou, jako jsou například mastifové, až po jemná společenská plemena, jako jsou pekingští palácoví psíci. Psi se schopností rychle běhat byli šlechtěni ke štvaní zvěře a vytvořili základ moderních plemen, jako jsou afgánský chrt, saluka a greyhound.
Evoluční původ
Kořeny psů rodiny sahají hluboko, až do druhohor. tehdy se objevili kreodonti, prašelmy, současníci posledních dinosaurů. Přibližně přes 40 miliony let, v oligocénu, začali vymírat a vyhynuli ještě dříve, než předkové psů zahájili svou kariéru. Prvním předkem psů byla šelma miacis, ze které se vyvinuly šelmy psovité a šelmy kočkovité.

Psi se pravděpodobně vyvinuli z pěti základních plemen:
Canis familiaris inostranzevi - psi molossoidní, neboli psi s vrásčitou kůži
Canis familiaris palustris - psi, kteří se vlkům podobají nejvíce
Canis familiaris leineri - předchůdci chrtů
Canis familiaris intermedius - předchůdci ohařů
Canis familiaris matris optimae - předchůdci pasteveckých psů

Z těchto pěti psů se vyvinulo dnešních přibližně 400 plemen.
Nemoci psů
Infekční nemoci
Infekční hepatitida
 - Smrtelné virové onemocnění všech kategorií psů, které končí úhynem jedince z důvodu selhání všech orgánů, nejvíce postižená jsou játra. Vakcinace spolehlivě brání nákaze.
Leptospiroza - Bakteriální smrtelné onemocnění způsobující druh Leptospira spp. patřící mezi Spirochety, přenosné na člověka, které se vyznačuje selháním vnitřních orgánů, nejvíce postižené jsou játra a ledviny. Přírodním rezervoárem jsou hlodavci. Spolehlivá obrana je vakcinace.
Parainfluenza - Virová infekční laryngotracheitida neboli "psincový kašel" způsobující záchvatovitý silný kašel, kterému lze předcházet vakcinací.
Parvoviróza - Akutní, vysoce nakažlivé virové onemocnění, které končí jejich smrtí v důsledku dehydratace a bakteriální sepse. Onemocnění postihuje střevo, kostní dřeň, lymfoidní tkáň a svalovinu srdce myokard. Nákaze se bráníme pravidelnou vakcinací. Nemoc je nejvíc nebezpečná pro štěně.
Psinka - Smrtelné virové onemocnění, které je dobře tlumené vakcinací. Onemocnění se šíří kapénkovou infekcí i transplacentárně. Rozlišuje se zánětlivá a nezánětlivá forma. Postiženi mohou být všichni masožravci.
Vzteklina - Smrtelné akutní virové onemocnění přenosné na člověka. Majitelé psů mají ze zákona povinnost u nich provést vakcinaci, která se každoročně opakuje.
 
Harry